Huzurlu Modern İç Mekânlar Oluşturmak İçin Sakinleştirici Renklerin Birleşimi
Ankara Dekorasyon Ankara Move İç mimarlık

Huzurlu Modern İç Mekânlar Oluşturmak İçin Sakinleştirici Renklerin Birleşimi

Huzurlu Modern İç Mekânlar Oluşturmak İçin Sakinleştirici Renklerin Birleşimi

İç mekân tasarımlarında ve dekorasyon işlemlerinde kullanılan renkler büyük bir rol oynamaktadır. İç mimarlık ekibi tarafından kullanılan ürünlerin yanı sıra tercih edeceğimiz renkler de, ortama katacağımız tarzımızda önemli bir etkendir. Yaşam alanlarımızın ya da ofislerimizin tasarımlarını oluştururken, daha huzurlu ve modern bir iç mekan yaratmak için renklerin gücünden ve uyumundan faydalanılabilir. Kırmızı rengin kattığı enerji ve sarı rengin vermiş olduğu mutluluk göz önüne alınarak, bütün bir alanı aynı renk ile tasarlamak faydadan çok zarar sağlayacaktır. Yaratacağımız ortamın tasarımında mutlaka farklı renklere yer verilmeli ve bunların harmonisine dikkat edilmelidir. Tek bir rengin sağlamış olduğu huzuru ve enerjiyi, farklı renk kombinasyonları ile arttırmak mümkündür.

Farklı Renkler Farklı Mekanlar

Renkler kullanıldığı mekanlara farklı anlamlar kazandırır. Mimarlık şirketinin oluşturacağı dikey ve yatay tasarımlarla uygun renk kombinasyonları sağlanmalı ve odak noktaları akıllıca seçilmelidir. Ofislerde kullanılan kurumsal renk, bir süre sonra çalışanlar için katlanılmaz bir hale gelecektir. Bunun yerine ofise pozitif enerji ve sosyalleşmeyi arttıracak renkler tercih edilerek, çalışanlarda ilham uyandırılabilir. Yapısı gereği insan en huzurlu hissettiği, negatif enerjiden ve stresten uzak bir alanda maksimum verimle çalışabilir. Bu sebeple özellikle ofis veya çalışma alanlarında dikkat dağıtıcı renk tonları yerine daha uyumlu ve dingin tonlar kullanılmalıdır. Ofis veya çalışma alanlarındaki kişisel alanlarla ortak alanlar arasındaki renk farklılıklarına dikkat edilmeli ve kişisel alanlarda göz yormayan daha sade renkler tercih edilebilirken, ortak alanlarda daha canlı ve dikkat uyandırıcı renkler tercih edilebilir.

Mekanların Büyüklüğüne Göre Renk Tercihleri

Ankara move iç mimarlık şirketi tarafından evlerde ise insanı huzura ve dinginliğe ulaşmasında yardımcı olacak daha sade renklerin kullanılmaktadır. Daha pastel ve yumuşak renklerle dekore edilen evlerde, gün içerisinde yaşanan stresli ortamın kötü etkileri kolaylıkla geride bırakılabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, tasarımın yapılacağı ortamın büyüklüğüdür. Büyük bir alanı dekore edecekseniz, koyu renkler o ortamda bulunanlar için darlık hissi verecektir. Bu sebeple büyük alanların dekorasyonunda daha canlı ve parlak renkleri tercih etmek, bunları doğal gün ışığıyla buluşturmak daha ferah bir ortama sahip olmanızı sağlar. Küçük alanlarda ise, parlak renkler göze karmaşıklık duygusu yaratacağı için daha pastel ve sade renkler tercih edilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...