İşlevsellik ve Küçük Daire Tasarımları
Ankara Dekorasyon Ankara Move İç mimarlık

İşlevsellik ve Küçük Daire Tasarımları

İşlevsellik ve Küçük Daire Tasarımları

Daireler; insanların yaşam alanları için gerekli olan, güvenlik ve barınma ihtiyaçlarını karşılayan mekânlardır. İnsanların sürekli olarak yeni konutlar yaratma ve düzenleme isteği, kullanılabilirliği ve uzun vadeli ikametgâhı en alt seviyeye çekmektedir. İnşaat ve mühendislik sektöründeki daha çok daireye ulaşıp daha çok kazanma hırsı, işlevselliği yine en aza indirgeyen unsurlar arasında yer almaktadır. Üreticinin yanı sıra insanlarda da her zaman büyük ve gösterişli yapılara daha çok ilgi duyulduğu gözle görülebilmektedir. Özellikle mobilyalar işlevselliği açısından dairenin kullanımını büyük ölçüde etkilemektedir. Ankara move iç mimarlık bu alanda da mobilyaları ve daireyi organize ederek en iyi ortamı sunabilmektedir. Ancak nüfusun giderek artması ve ailelerin küçülmesiyle minimal yaşam alanı ihtiyacı da giderek artabilmektedir.

Küçük Daire Tasarımları

Minimal yaşamın son zamanlarda hızla yayılmasıyla, insanlarda da daha küçük dairelere yönelme ya da bulundukları konutun iç mekânında, iç mimarlara danışarak küçülmeye gitme durumu görülebilmektedir. İlave etme, çıkartma, yer değiştirme, birleştirme veya ayrılmayla mekân farklı işlevlerde kullanılarak daha küçük ve özelleştirilmiş daireler ortaya çıkarmak mümkün olabilmektedir. Bu durumda en iyi sonucu alabilmek, küçük alanları kullanılabilir duruma getirmek ve farklı çözümler görmek için mimarlar son derece işlevsel dekorasyon fikirleri sunabilmektedir.

Küçük Daire Tasarımlarında İşlevsellik

İşlevsellik küçük dairelerde en önemli konulardan bir tanesidir. İçeride bulunan alan yeterince küçük olduğundan bunu doğru ve düzenli bir şekilde dizayn etmek mimarlara ve tasarımcılara düşmektedir. Örneğin; bir oda içerisinde hem koltuk takımları hem yemek masası yer alacaksa ortaya çıkacak görüntü bir karmaşa olabilir. Çünkü alan yeterince küçük ve tamamını doldurmak göz yorabilmektedir. Bunun için ise büyük dairelere geçme fikrini düşünmeden önce farklı kullanım alanlarını birbirinden ayırmak bir seçenektir. Farklı zemin döşemesi ya da farklı aydınlatmalar kullanılarak bu ayrışım sağlanabilir. Bunların yanı sıra duvar ölçüsüne göre dolaplar kestirilebilir. Küçük daireler için önemli olan bir diğer konu ise boya seçimleridir. Açık tonlar kullanılarak odanın daha ferah bir görüntüye sahip olması sağlanabilir. Bunun yanı sıra oda içlerinde ayna kullanmak ortamı daha geniş gösterecektir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...