Mavi ve Sarı Vurgu Dekoru ile Sıçrama Oluşturma
Ankara Dekorasyon Ankara Move İç mimarlık

Mavi ve Sarı Vurgu Dekoru ile Sıçrama Oluşturma

Renk vurguları

Başarılı ve yetenekli bir iç mimar kısa zamanda ve pahalı ürünlere ihtiyaç duymadan, küçük dokunuşlarla çok başarılı tasarımlar meydana getirebilmektedir. Örneğin; pahalı aksesuarlarla mekânı canlandırmak yerine seçeceği bir boya rengi ile ortamda bir sıçrama oluşturabilir. Bunun yanı sıra yeteneksiz bir tasarımcı ise, aksesuarlarla ve küçük dokunuşlarla mekânı doldurabilir ve sonucunda göz yorucu bir ortam yaratır.

Beyaz ve Diğer Renkler

Bir mekân tasarımında başvurulan seçeneklerden ilki beyaz renktir. Beyaz yıllar boyu modasını kaybetmeden süregelen ve iç mimarların da sıklıkla tercih ettiği bir renktir. Genellikle daha aydınlık, ferah ve rahat bir ortam sunduğu için kullanılmaktadır. Fakat günümüzde beyaz renk artık sıradanlığın da ötesinde kalan bir renk olmaktan kurtulamaz. Sadelikten yana olan kişilere iç mimarların sunacağı seçeneklerden birisi monokrom olabilir. Monokrom; tek bir renk hedef alınarak onun tonlarının kullanılması ile meydana gelir. Eğer tasarımlarda mutlaka beyaz kullanılması isteniyorsa tavan ve zemin döşemelerinde bu renklere başvurulabilir. Onun dışında kullanabileceğiniz diğer renklerle detaylarda, mobilyalarda ve aksesuarlarda da bir sıçrama yaratabilirsiniz. Mekânda farklı renklere yer vermek enerji ve canlılığı da arttıracaktır.

Mavi ve Sarı Sıçramalar

Kendi aralarında “vurgu” renk kombinasyonları yapabilmek ve bunları ön planda kullanmak tasarımlarda büyük sıçramalar yaratabilmektedir. Sık yapılan hatalardan bir tanesi ise, renk sıcaklığının yanlış ayarlanılmasıyla ilgilidir. Kırmızı ve tonları sıcak kabul edilirken, mavi ve sarı gibi renkler ise daha modern renklerdir. Dekorlarda mavi ve sarıya öncelik vermek ortama dingin ve rahat bir hava katabilmektedir. Tek rengin yanı sıra iki rengi birleştirerek de dinamik ortamlar meydana getirilebilir. Mavi renk; denizi, gökyüzünü hatırlatıyorken, sarı renk; güneşi ve aydınlığı anımsatır. İkisinin birleşmesi sonucunda çok hoş tasarımlar meydana gelebilmektedir. Günümüzde ise bu renklerin ya çocuk odalarında ya da oturma odalarının geri planda kalan kısımlarında tercih edildiği görülmektedir. Halbuki, mavi veya tonlarında kullanılacak bir mobilya takımı ortama canlılık katacaktır. Son zamanlarda iç mimarlar bu renklere başvurarak daha hoş tasarımlar ve dekorasyonlar meydana getirebilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...