Sanat Müzesi Tasarımları

Sanat Müzesi Tasarımları

Ankara iş mimarlık ofislerinden biri olan Move Mimarlık, sanat galerileri tasarımında tecrübe sahibidir. Sanal müzeleri tasarlanırken sadelikten yana olmak gerekir. Çünkü sanat eserlerinin önüne sanat müzesi tasarımı geçmemelidir. Fakat sönük kalmaması için burada profesyonel birinin yardımının alınması gerekecektir. Gösterişli avize kullanımları, sade ve modern koltuklar ile misafirlere dinlenme köşesi yaratmalar işini iyi bilen iç mimarlar tarafından sağlanabilir.

Sanat Müzesi Tasarımları
Sanat Müzesi Tasarımları

Sanat Müzesi Tasarımlarında Önemli Noktalar

Ankara iş mimarlar odası kayıtlı olan Move Mimarlık Ofisi, sanat müzeleri tasarımlarında adından sıklıkla söz ettiriyor. İlk olarak bir sanat müzesinin tasarımında teknik çok fazla bilgi bulunuyor. Sanat müzesinin duvarları beyaz olmalıdır. Yerlerin de yine beyaz olması, sergilenen eserlerin ön plana çıkmasına yardımcı olur. Ancak iki tarafın da beyaz olması çok göz alması, yerlerde parke kullanımını arttırmaktadır. Her bir sanat eseri için ayrı bir bölme yapılmalıdır. Bu bölmelerin her biri aynı tarzda ve büyüklükte olmalıdır. Bu sayede sanat eserleri aynı hizada ve aynı özelliklerle sergilenmiş olur. Bunun yanında ışıklandırma da çok önemli bir parametredir.

Sanat Müzesi İç Mimarları
Sanat Müzesi İç Mimarları

Sanat Müzesinde Işıklandırma Özellikleri

Işıklandırma bir sanat müzesinin en önemli öğesidir. Çünkü burada sanat eserlerinin ön plana çıkması, ışıklandırma ile tasarımların net şekilde gösterilmesi çok önemlidir. Sadece alanın değil, sanat eserinin de aydınlatılması gerekir. Yani ikili ışık sistemi kullanılmalıdır. Beyaz ışık kullanılması gerekmektedir. Bazı yerlerde sadece eserlerin üzerine sarı ışık yansıtılır. Bu sayede gölge düşmesi engellenmiş olur. Sanat galerinde, resim sergilerinde, heykel müzelerinde bu yöntem kullanılmaktadır. Işıl ışık bir alan olmasının yanında ışıkların hiçbir şekilde gölge yaratmaması gerekmektedir.

Move Mimarlık Sanat Müzesi Tasarımları

İç mimar danışmanlık Ankara çevresinde önemli yere sahip olan meslek dallarından biridir. Move Mimarlık hem dekorasyon hem tasarım hem de danışmanlık alanlarında hizmet veren bir firmadır. Söz konusu sanat müzeleri olduğu zaman sanat müzesi standartlarına uygun tasarımların yapılması Move Mimarlık için oldukça kolaydır. Portföylerinin geniş olması, müşterilerin hem fikir almasında hem de güven sağlamasında önemli bir yere sahiptir.